Ostatnie newsy

Szukaj

TURNIEJ ISCAR HISZPANIA - Polska na VI miejscu Damian Jeszke MVP PDF Drukuj
Wtorek, 07 Grudzień 2010 00:08

15-letni Damian Jeszke został uznany najlepszym zawodnikiem reprezentacji Polski rozgrywanego w hiszpańskiej miejscowości Iscar turnieju rocznika 1995.Reprezentacja Polski w imprezie z udziałem czołowych ekip Starego Kontynentu zajęła szóstą lokatę. Triumfowała Turcja po finałowym zwycięstwie 90:86. Trzecia lokata przypadła Rosji po pokonaniu Włoch 76:57.

Turniej w Iscar (Hiszpania) ,był doskonałym sprawdzianem dla młodych zawodników z kadry U-16 prowadzonej przez trenerów Onufrowicza ,Prawicę i Grudniewskiego ,była to bowiem pierwsza i  zarazem tak poważna impreza dla wielu z nich. Doświadczenia zdobyte na tym turnieju zapewne zaprocentują w późniejszych meczach z rówieśnikami z Europy. ,

które będą rozgrywane na całym kontynencie ,a same Finały w Republice Czeskiej w 2011 roku. Wszyscy dali z siebie  maksimum umiejętności, a biorąc pod uwagę przygody w podróży, które przeżyli trenerzy i zawodnicy daje im najwyższe noty. Co ważne żaden z zawodników nie doznał żadnego urazu, a wspaniała atmosfera panująca w tej kadrze udzieliła się dosłownie wszystkim. W Iscar można było dostrzec wielu doskonałych  dziś trenerów, którzy jeszcze przed kilku laty stanowili trzon swoich zespołów, a dziś dzielą się swoją wiedzą na temat koszykówki ze swoimi podopiecznymi. Następny turniej tuż po Świętach na Węgrzech.

Nie skreślajmy od razu tej reprezentacji i tego trenera. Trzeba poczekać na ostateczne wyniki na mistrzostwach. Reprezentacja Polski nie przyniosła nam wstydu w Iscar. Każdy mecz był wyrównanym pojedynkiem, żadnego pojedynku nie przegraliśmy więcej niż 10 punktów. W meczu z Włochami i Rosją  zabrakło nam trochę szczęścia a przede wszystkim doświadczenia. Każdy od razu krytykuje, a nikt nie wiele jak ciężką pracę trzeba wykonać, aby osiągnąć sukces. Zresztą większość z nich po raz pierwszy w życiu założyła koszulkę z napisem POLSKA , a mają zaledwie 15 lat, a Kamil Zywert i Filip Preufer 14 Obecni zawodnicy jakich wybrał trener są jednymi z najlepszych  w kraju. Pozostali zawodnicy którzy nie dostali się do kadry cały czas są pod stałą obserwacją i można sobie zadać pytanie, czy to właśnie, któryś z nich nie zagra w kolejnym meczu reprezentacji .  O tym jednak zadecydują mistrzostwa polski kadetów. Zatem pole do popisu będzie spore a wybór dla trenera trudny. Bardzo dobrze na hiszpańskim turnieju wypadli Damian Jeszke i Marek Walczak ale ci chłopcy już ,mieli doświadczenie w meczach międzynarodowych bo byli powoływani do kadry rocznika 94 a Damian  Jeszke który został; uznany najlepszym zawodnikiem w kadrze Polski brał udział w Mistrzostwach Europy U-16 w tym roku W Czarnogórze zresztą jako jedyny

TURNIEJ ISCAR HISZPANIA

WŁOCHY -   POLSKA  92 : 89 STATYSTYKI

Polska: Krawczyk 3, Dzierżak 5, Smolka 4, Zywert 4, Socha 14, Walczak 12 (8 zb. 3 as.), Mazur 12, Szeląg 0, Witliński 9 (13 zb.), Pruefer 4, Krzywdziński 0, Jeszke 22 (9 zb.)

Nasz zespół grał z reprezentacją włoch jak równy z równym i o końcowym wyniku zadecydowały niuanse. Mecz od samego początku był wyrównany o czym świadczyła znakomita skutecznośc obu zespołów. Pierwszą kwartę minimalnie lepiej zagrała ekipa Italii, który prowadziła 22:20. Druga kwarta niespodziewanie miała bardzo podobny przebieg tyle tylko, że to tym razem podopieczni Bogdana Onufrowicza byli lepsi i do przerwy Polska remisowała z Włochami 40:40. Po przerwie nikt z oglądających widzów niespodziewał się, że to spotkanie będzie trzymać do samego końca w napięciu.
Z początkiem  trzeciej kwarty włosi odskoczyli na 12 punktów. Polacy jednak wrócili do gry i po 3 kwartach na plusie byliśmy prowadząc 65:64, ale w ostatecznie zabrakło naszym boiskowego cwaniactwa sił i opanowania i decydującym momencie dzięki wygranej 4 punktami ostatniej kwarty włosi wygrali 92:89. Mimo to trzeba bardzo pochwalić za grę u naszej ekipie Damiana Jeszke, który był najlepszym zawodnikiem spotkania. Zdobył 22 punkty i głównie dzięki niemu udało się walczyć jak równy z równym z wyżej notowanym rywalem. Również niezły mecz w naszej ekipie rozegrali Denis Socha - 14 pkt oraz Marek Walczak i Adam Mazur , którzy zakończyli rywalizację z 12 punktowym dorobkiem. O wyniki zadecydowała słaba skutecznośc rzutów za 3 punkty oraz liczba 28 straconych piłek

POLSKA -TURCJA  88 : 98  STATYSTYKI
Polska: Jeszke 24 (6 zb.), Socha 17(3 as.), Walczak 16, Mazur 11, Pruefer 8, Witliński 6, Dzierżak 3, Krzywdziński 2, Krawczyk 1(3 as. ), Smołka 0 , Zywert 0 , Szeląg 0

Podopieczni Bogdana Onufrowicza po raz drugi musieli uznać wyższość rywala. Tym razem rywalem, który pokonał Polaków byli Turcy. Tylko w pierwszej kwarcie nasi koszykarze toczyli wyrównany bój z reprezentacją nad Bosforu. Niestety znów zabrakło szczęścia i Turcy prowadzili po pierwszej kwarcie 22:20. Gdy wydawało się, że nasi będą grać równie dobrze w drugiej kwarcie. Niestety tutaj zabrakło nam skuteczności i doświadczenia i w pewnej chwili Turcy wypracowali sobie bezpieczną przewagę i to oni po pierwszej połowie schodzili do szatni z wysokim wynikiem 51: 41. Druga połowa stała na wysokim poziomie, i była wyrównana. Niestety mimo wygranej ostatniej kwarty reprezentacja Polski nie zdołała odrobić straty poniesionej w 2 kwarcie i uległa 88:99. O przewadze Turcji świadczyła bardzo dobra skuteczność w obronie. Udało im się zebrać aż 43 piłki przy 26 zbiórkach biało-czerwonych. Również lepiej wyglądała gra naszych rywali jeśli chodzi o dyspozycję rzutową. Mam na myśli ponad 60 procentowej skuteczności rzutów osobistych przy zaldwie niewiele ponad 50 % Polaków. Najlepiej w naszym zespole spisał się Damian Jeszke, który zdobył 24 punkty i próbował nawiązywać walkę z wyżej notowanym rywalem. Pochwalić też należy Denisa Sochę i Marka Walczaka. Miejmy nadzieję, że jutro będzie wynik lepszy.

CASTILLA Y LEÓN -  POLSKA 49 : 82  STATYSTYKI

Polska: Jeszke 16 (11 zb.), Mazur 13, Witliński 10, Pruefer 10 (16 zb.),Walczak 8,  Socha 7, Krzywdziński 7, Smołka 5, Zywert 4, Krawczyk 2 (4 as.),Szeląg 0,Dzierżak 0

Polska od razu rzuciła się na rywala i już po 5 min. 1 kwarty prowadziła 15 - 4 , by później wygrać całą kwartę 26 - 5. Drugą kwartę Polacy zaczęli nienajgorzej, choć drużyna z Hiszpanii zmniejszyła stratę z 21 na 19 pkt. Pierwszą połowę Polacy wygrali 43 - 26. W drugiej połowie nasza drużyna przy takim dużym prowadzeniu grała na luzie i w konsekwencji wygrała 82 - 49 . W naszym zespole należy pochwalić naszego lidera Damiana Jeszke który rzucił 16 pkt i miał 11 zbiórek . Świetne spotkanie rozegrał również Adam Mazur który rzucił 13 pkt. Dobrze spisał się także nasz młodszy a zarazem najwyższy gracz Filip Pruefer do swoich 10pkt dorzucił 16 zbiórek.

mecz o V miejsce:    POLSKA - CZARNOGÓRA  72 : 76  STATYSTYKI

Polska: Mazur 17 , Witliński 15 (12 zb.), Jeszke 12 , Pruefer 11, Socha 9, Walczak 6, Szeląg 2 , Krzywdziński 0 , Zywert 0 , Krawczyk 0 , Dzierżak 0 , Smołka 0

Niestety w meczu o 5 miejsce hiszpańskiego turnieju Polska uległa Czarnogórze 72 - 76. Początek meczu nie wskazywał na to że Polska przegra ten mecz bo po 5 min. prowadziliśmy 14 - 6 , by później wygrac pierwszą kwatę 22- 15 . 2 kwarta w wykonaniu Polaków była słabsza od pierwszej i zakończyła się wynikiem 43 - 38 dla Polski. W 3 kwarcie Polacy zagrali dobrze w obronie i mądrze w ataku i wygrywali już 60 - 48 i wtedy coś niedobrego stało się w naszym zespole . 4 kwarta w wykonaniu Polaków była fatalna i w konsekwencji Polska przegrała z przeciętną Czarnogórą 72 - 76 . Na uwagę zasługuje gra naszego skrzydłowego zawodnika WKK Wrocław Adama Mazura który zdobył 17 pkt. , po raz kolejny nie zawiedli nasi wysocy gracze którzy razem rzucili 40 pkt. i zebrali 25 piłek . Cały turniej w wykonaniu Polaków wypadł dobrze choc Polska zajeła 6 miejsce pokazała że potrafi grac w koszykówkę .